Większe mieszkania znów w modzie!

Jakich mieszkań szukają Polacy? Wg najnowszych badań portalu Domiporta.pl najchętniej szukamy mieszkań 3 pokojowych. Jest to nowość bo przez dość długi czas największą popularnością cieszyły się mniejsze metraże.

Zmiana z 2 na 3 pokojowe

Serwis Domiporta.pl monitorując zapytania osób poszukujących nieruchomości doszedł do zaskakujących wniosków. W marcu tego roku zdecydowanie wzrosło wyszukiwanie mieszkań 3 pokojowych. W odniesieniu do chociażby stycznia 2019 roku to wzrost aż o 40%. W tym samym czasie zmniejszyła się też ilość zapytań o mieszkania 2 pokojowe i kawalerki. Nieznaczną ale jednak wzrostową tendencję zanotowano też przy mieszkaniach 4 pokojowych. Od roku 2013 widocznie zmalała powierzchnia lokali najchętniej kupowanych przez klientów dlatego też ten nagły i skokowy wzrost jest dość nieoczekiwany. Nie musi to oczywiście oznaczać nowego trendu w mieszkaniówce, ale może być zapowiedzią zmian w preferencjach klientów poszukujących mieszkania.

Większy metraż mieszkań

O ile zmiany w ilości poszukiwanych mieszkań są dość nowym odkryciem, wzrost preferowanego metrażu utrzymuje tendencję wzrostową już od kilku miesięcy. Do tej pory najchętniej wybieranymi były mieszkania do 50m2, obecnie jest to przedział od 50 do 70m2.

Co jest przyczyną poszukiwania większych mieszkań?

Bez wątpienia jednym z kluczowych czynników takiej sytuacji jest poprawa sytuacji w gospodarstwach domowych Polaków. Wzrost wynagrodzeń oraz dodatkowe świadczenia socjalne pozwalają na odłożenie części pieniędzy. Większe pensje przekładają się także na wzrost zdolności kredytowej, a co za tym idzie możliwość zakupu większego i droższego lokum. Dodatkowym bodźcem są też niskie stopy procentowe, które są prawie niezmienne od 2015 roku.

Czy ceny mieszkań będą spadać?

Warto też wspomnieć, że wg najnowszego raportu Home Broker i Open Finance, ceny mieszkań w największych miastach w Polsce zaczęły hamować. Specjaliści przewidują także, że w przeciągu najbliższych kilku miesięcy ceny transakcyjne mogą nawet spadać. Nie będzie to jednak spektakularna obniżka (nie więcej niż kilka procent). Wysokie ceny materiałów budowlanych oraz koszty robocizny nie pozwolą na znaczną zmianę obecnej sytuacji. Prognozowane zmiany pokrywają się ze wzrostem zainteresowania na większe metraże. Jeżeli do obniżek cen faktycznie dojdzie zapewne podtrzyma to obecną tendencję poszukiwania mieszkań 3 pokojowych o zwiększonej powierzchni.

Mieszkania Polaków są za ciasne.

Wg badań przeprowadzonego przez Eurostat, Polska jest na 5 miejscu w europejskim rankingu przeludnienia. Wynika z tego, że aż 40% obywateli mieszka w za małych mieszkaniach. Danie GUS ukazują tą samą zależność. W 2018 roku średnia powierzchnia lokalu mieszkalnego oddanego do użytku w nowych budynkach wielorodzinnych wynosiła 53m2, natomiast kilka lat wcześniej, w 2013 roku było to 60,9m2. Oznacza to więc, że mieszkania Polaków są zdecydowanie za ciasne. Miejmy nadzieję, że jest to więc szansa, aby ta sytuacja uległa zmianie na lepsze.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.