Urządzanie nowego mieszkania krok po kroku.

Odbiór kluczy do wymarzonego mieszkania to nie tylko radość ale też wyzwanie i wiele pytań o jego aranżację oraz odpowiednie ustalenie harmonogramu dalszych prac wykończeniowych. Od czego więc zacząć urządzanie nowego mieszkania?

 

Urządzanie nowego mieszkania – co zrobić jeszcze w trakcie budowy?

1. Projekt oraz zmiany w układzie mieszkania i przeróbki instalacji.

Urządzanie mieszkania należy zacząć od intensywnego… myślenia 😉 Po pierwsze projekt. Niezależnie czy zostanie wykonany przez architekta wnętrz czy wymyślimy go sami. To on będzie punktem wyjścia do dalszych prac i drogowskazem dalszych kroków. Jeżeli do jego wykonania potrzebujesz fachowca, należy zacząć poszukiwania zaraz po decyzji o wyborze konkretnego mieszkania. Dzięki temu, jeszcze w trakcie budowy będziesz mógł przekazać deweloperowi ewentualne zmiany w układzie lokalu oraz przeróbki instalacji. To pozwoli odebrać mieszkanie w stanie, w którym nie będzie potrzebowało już żadnych przeróbek a co za tym idzie zaoszczędzisz czas i pieniądze.

2. Firma wykończeniowa. 

Kolejnym kluczowym krokiem jest wybór firmy wykończeniowej. Nie jest to niestety takie proste ale czas na to poświęcony na pewno zwróci się w przyszłości. Tu masz do wyboru dwie opcje albo skorzystać z doświadczenia rodziny, znajomych i wybrać ekipę z polecenia albo szukać jej na własną rękę. Należy pamiętać, że nie tylko cena powinna być głównym czynnikiem wyboru. Im szybciej zabierzesz się za ten krok tym większy będzie wybór. Gdy już zdecydujesz się na wybraną firmę należy podpisać z nimi umowę (powinno się w niej znaleźć m.in. warunki, zakres oraz termin wykonywanych prac).

3. Materiały budowlane.

Następnie ustal z wykonawcami zasady zakupu materiałów budowlanych potrzebnych do remontu. W zależności od ustaleń może to spoczywać na firmie wykończeniowej lub będziesz musiał zrobić to sam. Jeżeli zdecydujesz się na własne zakupy koniecznie ustal z ekipą listę potrzebnych rzeczy oraz preferowane marki.

 

Urządzanie nowego mieszkania – co zrobić po odbiorze mieszkania?

1. Ustalenie szczegółów remontu z firmą wykończeniową. 

Po odbiorze kluczy przychodzi czas na wprowadzenie ekipy remontowej do mieszania oraz ustalenie wszystkich szczegółów potrzebnych do wykonania prac.

2. Materiały wykończeniowe oraz meble. 

Kolejny krok to zakupy materiałów wykończeniowych oraz mebli. Tu kolejny raz pomoże powrót do projektu wykonanego na początku. Jeżeli meble maja być wykonane pod wymiar jak najszybciej należy ustalić ich dokładne wymiary i je zamówić. Czas oczekiwania przy takiej usłudze jest dłuższy więc warto zająć się tym na samym początku. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że przy zakupie niektórych materiałów (np. płytek do łazienki) w wielu marketach budowlanych możemy skorzystać z pomocy architekta zupełnie za darmo.  Opcja ta szczególnie przyda się osobom, które projekt mieszkania wykonują same bez pomocy specjalistów.

3. Dodatki.

Na koniec zostaje tylko wybór dodatków, które podkreślą charakter wnętrza.

1 Komentarze

  1. Martyna

    Samo wykończenie mieszkania można tez uzgodnić z deweloperem, który zazwyczaj dysponuje zaufanymi fachowcami, co więcej, czasem nawet współpracuje z projektantami wnętrz. Z tego co wiem, już na etapie zakupu można tez uzgadniać rozkład mieszkania i dostosować go indywidualnie do potrzeb.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.