Negocjacje ceny mieszania z deweloperem.

Zakup mieszkania to niewątpliwie jeden z największych wydatków w życiu. Nie każdy jednak wie, że można na nim zaoszczędzić  nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Podpowiemy Wam jak to zrobić.

Po pierwsze warto pamiętać o tym, że negocjacje na rynku pierwotnym są niezwykle częste dlatego też deweloperzy z góry uwzględniają ten fakt w cenie ofertowej danego lokalu. Wysokość obniżki zależy jednak od argumentów użytych przez klienta.

  1. Określ swój budżet

Ten punkt jest często pomijany przy temacie negocjacji jednak jest on bardzo istotny przy dalszych krokach. Ustal kwotę jaką możesz wydać na zakup mieszkania. Jeżeli będziesz korzystać z kredytu, zbadaj też swoją zdolność kredytową, określ kwotę którą możesz wpłacić jako zaliczkę na samym początku procesu zakupu. Wiedząc to wszystko deweloper potraktuje Cie jako osobę zdecydowaną na zakup i chętniej przystąpi do negocjacji cenowych.

  1. Zbadaj sytuację

Dowiedz się więcej nie tylko o deweloperze, z którym chcesz prowadzić negocjacje ale także o jego konkurencji.

Najważniejsze informacje o deweloperze:

  • jego sytuacja finansowa
  • jakość innych wybudowanych przez niego inwestycji
  • opinię osób, które kupiły mieszkanie w jego inwestycjach
  • informacje o inwestycji, którą jesteś zainteresowany (na jakim jest etapie, ile mieszkań zostało, czy ziemia pod budynkiem jest odrębną własnością czy użytkowaniem wieczystym itp.)

Ważne jest też, żeby sprawdzić ceny podobnych mieszkań w sąsiadujących, nowych inwestycjach. Porównaj kilka inwestycji nie tylko pod względem ceny ale też standardu w jakim są wykonane. Zwróć też uwagę na teren wokół budynku i ewentualne udogodnienia.

  1. Określ najistotniejsze dla siebie kryteria wyboru

Wypisz sobie listę kryteriów, które są dla Ciebie najważniejsze przy wyborze wymarzonego M. Zacznij od najistotniejszych aż do najmniej ważnych. Na koniec wybierz te, z których jesteś w stanie zrezygnować na rzecz niższej ceny mieszkania. Wykorzystaj je przy negocjacji!

  1. Zabierz ze sobą kogoś neutralnego

Co dwie głowy to nie jedna. Przy zakupie nowego mieszkania i negocjacjom z tym związanym zazwyczaj towarzyszą duże emocje. Z racji tego warto jest zabrać ze sobą kogoś, kto trzeźwym okiem, bez zbędnych emocji pomoże zauważyć ewentualne mankamenty oferty, które mogą pomóc w dalszych negocjacjach.

  1. Cena to nie wszystko

Pamiętaj, że negocjacjom nie musi podlegać wyłącznie cena mieszkania. Możesz zyskać np. bezpłatne zmiany w rozkładzie ścianek działowych oraz dostosowane do indywidualnych potrzeb rozprowadzenie instalacji. Warto też wiedzieć, że dokupując do mieszkania piwnicę lub garaż możesz liczyć na jeszcze większą obniżkę ceny. Wykorzystaj to jako kolejny atut w negocjacjach!

  1. Przyjazne negocjacje

Pamiętaj, że deweloper też jest człowiekiem i nastawienie klienta może znacznie pomóc lub zaszkodzić. Nie traktuj negocjacji jak walki, chodzi tu przecież o zadowolenie obu stron i kompromis. Spotkania powinny odbywać się twarzą w twarz po wcześniejszym umówieniu telefonicznym lub mailowym. Zanim zapytasz o obniżkę ceny, pokaż sprzedawcy że faktycznie jesteś zainteresowany danym mieszkaniem i dopytaj o szczegóły związane z inwestycją. Okaż chęć współpracy a negocjacje na pewno będą o wiele łatwiejsze.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.