Mieszkanie Plus.

Jakie są założenia i główny cel programu Mieszkanie Plus?

Mieszkanie Plus to nowy rządowy pogram, który jest następcą Mieszania dla Młodych. Został uchwalony dnia 27 września 2016 roku, na podstawie uchwały dotyczącej Narodowego programu mieszkaniowego.  Mieszkanie Plus skierowany jest do wszystkich osób niezależnie od kryterium wiekowego, jak miało to miejsce w MDM. Głównym celem programu jest polepszenie sytuacji osób, których sytuacja finansowa  nie pozwala na skorzystanie z kredytu hipotecznego jednak ich zarobki są zbyt wysokie i nie kwalifikują się do przyznania mieszkania socjalnego.

Dla kogo program Mieszkanie Plus?

Program Mieszkanie Plus skierowany jest do wszystkich Polaków, niezależnie od wieku. Jednak największe szansę na otrzymanie takiego mieszkania mają rodziny wielodzietne. Kolejną grupą, która zostanie potraktowana priorytetowo są osoby, których sytuacja finansowa nie pozwala na zakup nieruchomości po cenach rynkowych a równocześnie zarabiają zbyt dużo aby otrzymać lokal od gminy. Według szacunkowych danych, takie osoby stanowią w Polsce aż 40% populacji.

Gdzie powstaną tanie mieszkania?

Mieszkania objęte programem powstaną na gruntach należących do Jednostek Samorządu Terytorialnego, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem oraz inwestorów prywatnych. Jak podaje BGK, obecnie w budowie jest ponad 2 tys. mieszkań między innymi w Białej Podlaskiej, Gdyni, Jarocinie i Wałbrzychu. Łącznie w przygotowaniu jest ponad 25 tys. mieszkań o łącznej wartości ponad 6 mld zł.

Jaka będzie wysokość czynszu i ile czasu będzie można korzystać z Mieszkania Plus?

Mieszkania będą dostępne w dwóch opcjach, na wynajem lub na wynajem z możliwością dojścia do własności. Pierwsza z nich zakłada, że średni czynsz bez wliczenia kosztów eksploatacji oraz opłat za media będzie wynosił od 10 do 20zł/m2 a wynajem nieruchomości będzie możliwy przez okres 15 lat od dnia zwarcia pierwszej umowy najmu. W przypadku opcji z wykupem mieszkania, stawka czynszu ma wynieść od 12 do 24zł/m2 a czas wynajmu będzie wydłużony do 30 lat. O wysokości opłat w głównej mierze ma decydować lokalizacja.

Gdzie złożyć wniosek o przyznanie mieszkania z programu Mieszkanie Plus?

Do udzielania szczegółowych informacji o programie Mieszkanie Plus upoważnione są samorządy lokalne. To one będą też odpowiedzialne za przyjmowanie wniosków oraz ustalanie listy osób zakwalifikowanych do otrzymania lokalu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.