Dofinansowanie MDM – co warto wiedzieć.

Zbliża się ostatnia szansa na skorzystanie z „Mieszkania dla Młodych” – rządowego programu pomocy w zakupie pierwszej nieruchomości. Do tej pory dopłatę otrzymało prawie 100 tys gospodarstw na łączną kwotę ponad 2,5 miliarda zł.

Dofinansowanie MDM – kto może skorzystać?

Do programu MDM mogą przystąpić osoby, które w 2018 r. kończą nie więcej niż 35 lat. W przypadku małżeństw zasada dotyczy młodszego z małżonków. Natomiast w rodzinach wychowujących 3 lub więcej dzieci ograniczenie wiekowe nie obowiązuje. Warto wspomnieć, że, wbrew powszechnej opinii, nie trzeba być w związku małżeńskim, żeby ubiegać się o dofinansowanie.

Dofinansowanie MDM – ile wynosi?

Kwota, o jaką można powalczyć przy zakupie mieszkania lub domu, sięga nawet 80 tys zł. Dotyczy ona osób wychowujących 3 lub więcej dzieci i kupujących nieruchomość o powierzchni ponad 65 m2. Mniejsze rodziny również mają coś do zyskania. Te z jednym dzieckiem mogą liczyć na ok 30 tys zł, a z dwojgiem – 40 tys zł. To pieniądze, które są przeznaczane na wkład własny do kredytu bankowego.

Dopłata MDM – styczeń 2018 r.

2 stycznia uwolni się ostatnia pula – 380 milionów zł – przeznaczona na MDM. Jak zauważa ekspert finansowy Piotr Łapiński z serwisu polecam-eksperta.pl, pieniędzy może wystarczyć zaledwie na kilka dni, a o przyznaniu środków decydować będzie kolejność złożenia wniosków. Nie każdy zostanie zakwalifikowany.

– Można jednak zwiększyć swoją szansę na otrzymanie dopłaty, kontaktując się już dzisiaj z ekspertem finansowym i zaczynając przygotowywać dokumenty – tak twierdzi Mateusz Marciniak z polecam-eksperta.pl.

Od czego zacząć?

Na przedostatniej prostej można zauważyć prawdziwy mdmboom. Zainteresowanie jest tak duże, że deweloperom pozostały ostatnie mieszkania spełniające kryteria przewidziane ustawą. Dlatego osoby zainteresowane skorzystaniem z dofinansowania MDM powinny już teraz zacząć przygotowania.

Pierwszym krokiem jest znalezienie i zarezerwowanie odpowiedniej nieruchomości. Kolejnym – przygotowanie się do złożenia wniosków kredytowych (ustalenie listy potrzebnych dokumentów oraz dostarczenie ich do wybranego eksperta finansowego).

Limity cen dopłaty MDM IV kwartał 2017 r.

Przy poszukiwaniu odpowiedniej nieruchomości należy pamiętać o limitach cen obowiązujących w IV kwartale 2017 r. i o tym, że zostały zmniejszone względem poprzedniego okresu. Oznacza to, że ilość nieruchomości kwalifikujących się do dopłaty w programie MDM drastycznie spadła. Chodzi tu zarówno o lokale z rynku wtórnego, jak też inwestycje deweloperskie.

Inwestycje deweloperskie MDM.

Znalezienie odpowiedniej nieruchomości stało się jeszcze trudniejsze. Inwestycji deweloperskich, które posiadają w swojej ofercie nieruchomości spełniające kryteria do dofinansowania MDM zostało niewiele.
Dlatego należy się śpieszyć. Nowe nieruchomości spełniające kryteria dofinansowania MDM można znaleźć tu:

https://deweloperka.com/lista-nieruchomosci/

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.