Czas na ważne decyzje – wybór działki, na co m.in. zwrócić uwagę?

Większość osób myśli, że najważniejszym momentem przy budowie domu jest rozpoczęcie robót. Niestety, nic bardziej mylnego. Kluczowe decyzje inwestor musi podjąć dużo wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Pierwszą z tych decyzji jest wybór odpowiedniej działki. To właśnie ona determinuje dalsze plany inwestycyjne. Jeżeli chcesz wiedzieć na co głównie warto zwrócić uwagę, czytaj dalej!

Określenie potrzeb i możliwości.

Warto pamiętać o tym, że dla większości osób budowa domu to duże przedsięwzięcie, często trwające kilka lat. Dlatego właśnie, należy się do tego dobrze przygotować zaczynając od dokładnej analizy własnych potrzeb i możliwości. Z jednej strony warto zastanowić się nad pożądaną lokalizacją działki, wielkością domu oraz jego standardem wykończenia. Potem trzeba skonfrontować wymarzony obraz ze swoimi możliwościami. Chodzi tu głównie o sprawy finansowe ale także możliwości czasowe. Im większy i bardziej skomplikowany jest projekt, tym dłużej poczekamy na jego realizację a koszty będą większe. Dlatego jeżeli musimy oszczędzać i zależy nam na czasie, budujmy mniejszy dom a nie wielką willę na którą w rzeczywistości nas nie stać. Podsumowując, warto ustalić ile przyjdzie zapłacić za realizację marzeń i czy na pewno nas na nią stać.

Lokalizacja.

Najważniejsza jest lokalizacja działki. Co prawda dla każdego idealna lokalizacja będzie oznaczała co innego. Jedni chcą mieszkać w centrum miasta, inni natomiast jak najdalej od niego. Dlatego ważnie jest, aby zastanowić się co jest najważniejsze dla nas. Rozważając jednak zakup konkretnej nieruchomości warto sprawdzić ile czasu zajmie dojazd do pracy (samochodem i komunikacją miejską), jak daleko są szkoły (oczywiście jeżeli mamy dzieci lub chcemy je mieć), czy w pobliżu jest sklep spożywczy, czy dojazd do działki jest utwardzony itp. Im więcej rzeczy uda nam się sprawdzić tym lepiej zapoznamy się z atrakcyjnością lub ewentualnymi wadami danej okolicy. Odpowiedzi na jak największą ilość takich pytań pozwoli wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie w tym miejscu.

Rodzaj działki i MPZP.

Ogłoszeń o sprzedaży działki jest pełno. Niestety w początkowej fazie poszukiwań mało kto zdaje sobie sprawę, że nie wszystkie z nich nadają się pod budowę domu. Najlepszą opcja jest oczywiście wybór działki budowlanej, która niestety jest zazwyczaj droższa. Jednak jeżeli zależy nam na czasie warto zainwestować właśnie w taką. Zdecydowanie tańsze będą działki rolne ale tu przekształcenie jej na budowlana może potrwać nawet kilka lat. Jeżeli teren na którym położona jest nieruchomość jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego to oprócz przeznaczenia działki można też sprawdzić planowane w przyszłości inwestycje w okolicy oraz dokładne wytyczne odnośnie budowy domu.

Kształt, wymiary i powierzchnia.

Za idealne uchodzą działki zbliżone do kwadratu lub prostokąta. Powierzchnia jest zdecydowanie sprawą indywidualną i zależy od wielkości planowanego budynku oraz zagospodarowania reszty terenu. Jeżeli mamy już wstępnie wybraną nieruchomość to sprawdźmy jednak czy da się na niej postawić dom. Bo na działce 1000m2 raz można zmieścić szeregówkę a czasem nie dostaniemy nawet pozwolenia na budynek jednorodzinny. Warto też zwrócić uwagę na jej szerokość. Co prawda jest teraz bardzo dużo projektów nawet na wąskie działki, jednak należy pamiętać o tym, że im węższa działka tym mniej możliwości usytuowania domu.

Media.

Uzbrojenie działki w media jest bez wątpienia dużym udogodnieniem, które niestety znacząco podwyższa też jej cenę. Przy działkach nieuzbrojonych warto sprawdzić jak daleko jest sieć i czy jest możliwość podłączenia. Kolejnym krokiem powinno być wyliczenie ewentualnych kosztów przyłączenia się do sieci. Niestety często przewyższają one wartość działki i zakup taki jest nieopłacalny. Rozwiązaniem może być też własne ujęcie wody oraz szambo.

Strony świata i ukształtowanie terenu.

Pamiętajmy też o ukształtowaniu terenu. Najlepszą opcją są działki płaskie, usytuowane na górce z dobrymi warunkami gruntowymi. Dzięki temu możemy być pewni, że będzie tam sucho nawet podczas wiosennych roztopów. Najlepszym usytuowaniem względem stron świata jest dom z wjazdem od północy oraz salonem od południa. Takie rozwiązanie pozwala na odpowiednie nasłonecznienie strefy dziennej i maksymalne wykorzystanie słońca zimą.

Stan prawny.

Jeżeli już znajdziemy wymarzoną działkę obowiązkowo sprawdźmy jej stan prawny. Wszelkie informacje zawarte są w księdze wieczystej. Można ją sprawdzić przez internet na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do. Wystarczy wpisać tam numer księgi, którą możemy dostać od sprzedającego. Szczególną uwagę warto zwrócić na dział III oraz IV, w których wypisane są ewentualne zadłużenia oraz obciążenia.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.