5 pytań, na które musisz znać odpowiedź przed zakupem mieszkania od dewelopera.

Zakup nowego mieszkania to niełatwy proces. Zanim udamy się do dewelopera lub biura nieruchomości warto zadać sobie kilka pytań, które zdecydowanie ułatwią podjęcie odpowiedniej decyzji i zaoszczędzą wiele rozczarowań i niepotrzebnych nerwów. Poniżej znajdziesz 5 zagadnień dzięki którym sprecyzowanie swoich potrzeb mieszkaniowych będzie o wiele łatwiejsze.

 1. Określenie budżetu.

Najważniejsze jest ustalenie budżetu, który może być przeznaczony na zakup nieruchomości. Jeżeli zakup będziesz finansować z kredytu, koniecznie zbadaj swoją zdolność kredytową. Sprecyzowanie konkretnej kwoty pozwoli Ci wyeliminować mieszkania, które są poza Twoim zasięgiem finansowym i uniknąć bolesnych rozczarowań. Pamiętaj, aby doliczyć też pulę na wykończenie mieszkania oraz koszty notarialne.

 1. Metraż i ilość pokoi.

Kiedy wiesz już jaką kwotą dysponujesz przychodzi czas na jedną z ważniejszych decyzji, czyli określenie metrażu i liczby pokoi. Warto poważnie się nad tym zastanowić pamiętając, że w mieszkaniu będziemy mieszkać co najmniej kilka lat. Wbrew pozorom nie jest to łatwa decyzja dlatego postaraj się wyznaczyć sobie przedział metrażowy od-do oraz minimalną oraz maksymalną ilość pokoi. Ważne jest aby wziąć też pod uwagę przyszłościowe plany, np. powiększenie rodziny.

 1. Lokalizacja.

Kolejną równie istotną sprawą jest lokalizacja, w której chciałbyś zamieszkać. Warto przeanalizować dostępne inwestycje mieszkaniowe pod katem:

 • umiejscowienia w centrum lub na obrzeżach miejscowości;
 • odległości od pracy, szkoły, miejsc gdzie często bywasz;
 • dostępności infrastruktury komunikacyjnej (bliskość przystanków komunikacji miejskiej);
 • dostępności miejsc parkingowych, garaży oraz miejsc postojowych w garażu podziemnym;
 • dostępności terenów zielonych;
 • otoczenia (pod kątem obecnej sytuacji oraz przewidzianych inwestycji).

Zastanów się, które z wymienionych punktów są dla Ciebie najistotniejsze. Jeśli już wiesz jakie osiedla lub rejony miasta najbardziej Ci odpowiadają, szukaj mieszkania właśnie tam.

 1. Inwestycja oddana do użytku czy w trakcie budowy.

Tu najważniejsze jest ile czasu możesz poczekać na dane mieszkanie. Jeżeli chcesz się do niego wprowadzić jak najszybciej to koniecznie szukaj inwestycji, które są już skończone lub niedługo zostaną oddane do użytku. Niestety wówczas ilość mieszkań jest mocno ograniczona i nie ma zbyt dużego wyboru. Jeżeli jednak nie zależy Ci aż tak na czasie, warto jest zainteresować się mieszkaniami, które dopiero będą powstawać. Nie dość, że będzie ich zdecydowanie więcej to jeszcze w większości przypadków będziesz mógł wprowadzić zmiany w ich rozkładzie.

 1. Mieszkanie.

Ostatnim punktem jest sprecyzowanie najistotniejszych cech mieszkania, które musi posiadać wymarzone M. Poniżej lista do indywidualnej analizy.

 • rozkład mieszkania (pokoje niezależne czy przechodnie, kuchnia oddzielna lub w aneksie);
 • piętro (niska czy wysoka zabudowa, czy ma być to blok z windą);
 • usytuowanie mieszkania względem stron świata;
 • czy do mieszkania przynależy balkon, piwnica, ogródek;
 • widok z okien (otoczenie).

Decydując się na zakup nowego mieszkania od dewelopera trzeba pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa. Warto więc poświęcić trochę czasu aby zastanowić się jakie są faktyczne potrzeby przyszłych domowników. Analiza powyższych zagadnień pozwoli zachować spokój i podejść do sprawy rozsądnie.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.